SMUTNÁ UDALOSŤ


Autorka textu: Iveta Sujová


26.3.2020 v ranných hodinách ma náhle opustil môj dlhoročný kolega, priateľ a hlava kapely Vladimír Valentýni "Wanny", ktorý sa narodil 1.9.1944. Bol to skvelý človek. Muzikantskú dráhu sme spolu ťahali 35 rokov. Odpočívaj v pokoji.

V roku 1990 sme spolu založili hudobnú kapelu V-TRIO.
V roku 1993 sa stal zakladateľom agentúry a vydavateľstva V-TRIO.
O rok neskôr, v roku 1994, bol spolu so mnou zakladateľom všestrannej hudobnej kapely STARLINEBAND, ktorá je na hudobnej scéne dodnes.KAPELA V NOVOM ZLOŽENÍ

12.6.2020 kapela "Starlineband" odštartovala letnú sezónu už bez "Wannyho" Vladka Valentýniho, v novom zložení mojej maličkosti a Michala Gajdoša. Mnohí sa ma pýtate ako začala moja spolupráca s Michalom a kto to vlastne je. Takže, Michal je vnukom Vladka a má 27 rokov. Hudbe sa začal venovať ako dídžej. Od svôjho starého otca zdedil aj hudobné nadanie a mnohé sa od neho naučil. V roku 2002 sa mu podarilo vydať dva nekomerčné single, preto som rada, že je mojím kolegom a teší ma, že naša spolupráca bude úspešná a na najvyššej úrovni.UMELECKÝ ŽIVOTOPIS

Priatelia, kde by som asi začala. Spevu sa venujem od útleho detstva. Vážnejšie to začalo v sedemnástich rokoch a profesionálne od roku 1990. Moje začiatky boli pri ľudových piesňach, cez moderné, a zabrdla som aj do operného spevu. A takáto je moja chronológia:

1987 - Závodný klub ROH - Ropovod


1990 - Vznik kapely V-TRIO s Wannym a so saxofónistom a ľudovkárom Stankom Fojtíkom. Doteraz účinkuje s nami pri väčších akciách. Profesionálnu dráhu sme sa rozhodli začať spoluprácou s gitaristom a spevákom Edkom Sábom (1991), po krátkom čase aj s Jankom Kosecom (1992). Hrali sme spolu v niekoľkých podnikoch na Slovensku, ale čoraz viac nás lákalo účinkovanie v zahraničí.

1992 - Ešte v tomto roku sa nám podarilo naraziť na gitaristu a speváka Viliama Pobjeckého, s ktorým sme sa dostali do Nemecka a Švajčiarska. Naša spolupráca tiež netrvala dlho, lebo sme dostali ďalšiu pracovnú ponuku.

Od 1993-1994 sme tvorili TRIO s "Jeniffer" Jankou Tomajkovou, čo bola seriózna speváčka hrajúca na akustickej gitare. Pracovali sme spolu v Nemecku, vo Švajčiarsku a v Tunise na Dar Jerbe. Jeniffer neskôr dostala pracovnú ponuku do televízie, preto naša spolupráca skončila. Vietor ju odvial do Austrálie, no napriek tomu sme dodnes v kontakte. Nesmierne si ju vážim, lebo som sa od nej naučila veľmi veľa. Vďaka jej spolupráci sme sa v Tunise zoznámili s Orlandom Padillom. Orlando bol hudobný agent z Londýna, ktorý nám ponúkol spoluprácu, a tým začala nová "éra" našej kapely.

1994 - Oficiálne založenie kapely "Starlineband" spolu s Wannym. S Wannym sme rozšírili kapelu kvôli požiadavkám zo zahraničia a tak sme pribrali nových účinkujúcich. Zuzku Félixovú, Martinu Oborilovú a Milana Galierika. Opäť sme sa ocitli pracovne v Nemecku a vo Švajčiarsku. Pribudlo Rakúsko a neodmietli sme ani účinkovanie v Bahraine. To nám otvorilo možnosti pracovať na blízkom a strednom východe. Problémom však začala byť veľká kapela, ktorá bola ťažko predajná, preto sme zostali ako TRIO so Zuzkou Félixovou až do roku 2000.

Pracovali sme spolu v niektorých hoteloch v Jordánsku, v Dubaji a na koniec v Abu Dhabi. Dobrý pocit je, že sme v tom čase ako jediná kapela z "východného bloku" robili aj dobročinné akcie v Pakistane a v Dubaji. Rodinné problémy ma bohužiaľ prinútili ostať na Slovensku a nemohla som ďalej pokračovať v dlhodobejšej práci v zahraničí.

2000 - 2002 Krátkodobé účinkovanie v Nemecku, v Rakúsku a vo Švajčiarsku s bratmi Ballovcami zo skupiny AFTER EIGHT.

Okolnosti mi ešte umožnili absolvovať niekoľko krátkodobých účinkovaní v Emirátoch s Wannym a s Dagmarou Ovšiniakovou v zložení ako DUO alebo TRIO, až kým ma neprinútili definitívne ukončiť prácu v zahraničí. Rozhodla som sa preto postaviť vlastný aparát a pracovať tak samostatne. 3 roky som pracovala sama a popri tom som pôsobila v rôznych kapelách na Slovensku. Najviac v kapele Excellent (Ervín a Andrejka) z Kuraľan.

2006 - Wanny ukončil prácu v zahraničí a po jeho návrate sme opät spojili svoje sily, pričom sme zmodernizovali ako technické vybavenie, tak aj repertoár. Ako DUO sme sa rozbehli celkom slušne. Po rokoch sme sa opäť spojili so Stankom Fojtíkom a Jankom Pálkom (výborní ľudovkári) a väčšie akcie sú doteraz príjemnými spomienkami na túto kombináciu.

Žiaľ, 26.3.2020 nás Wanny opustil. Momentálne sme v stave korona vírusu, takže naše účinkovanie je na bode mrazu. Rozhodne však nestojíme na mieste a pripravujeme nový repertoár, aby sme mohli zohriať vaše srdcia a prispieť tak k dobrej nálade. Pre túto vec sme sa narodili!NAPÍSALI O NÁS

"Traja stačia"

Sú to muzikanti na vysokej úrovni, spievajúci ako slávici! Stále viac kapiel z bývalého východného bloku Európy má možnosť účinkovať na strednom východe. Ich výhodou je, že sú multilinguálnymi, a teda hovoria viacerými jazykmi, čo im dáva možnosť uspešne účinkovať pre hostí mnohých národností žijúcich v Arabských Emirátoch. Nedávno prišla takáto kapela menom "STARLINE BAND" účinkovať do Office Restaurantu v Hoteli Metropolitan Palace v Dubaji.

Trojčlenná kapela pozostávajúca z dvoch speváčok a jedného hráča na klávesové nástroje menom "STARLINE BAND", vedená Vladimírom Valentýnim, prezývaným "Vany", so speváčkami Ivetou Sujovou a Zuzanou Felixovou, je novým objavom v Emirátoch. Predtým, než sa začal profesionálne venovať hudbe, Vany bol učiteľom na stredných školách. Pretože ho zamestnanie nedostatočne uspokojovalo ako finančne, tak aj duševne, rozhodol sa hudbe venovať profesionálne. Prešiel niekoľko kapiel, ale nakoniec si založil vlastnú skupinu s názvom "V-TRIO" so speváčkou Ivetou Sujovou a ďalším hudobníkom.

Iveta pracovala ako čašníčka za barovým pultom, kde si s rádiom pospevovala a tým upútala Vanyho pozornosť. Vycítil jej talent, ale aj potrebu venovať sa jej speváckemu prejavu, a preto jej ponúkol spoluprácu a pomoc pri zdokonaľovaní sa v speve. Časom sa ukázala ako talentovaná speváčka a začali spolupracovať. To však bolo už pred pár rokmi, medzitým sa pri nich vystriedalo niekoľko muzikantov.

Medzi časom k nim pred rokom prišla druhá speváčka Zuzana, ktorá predtým občas spievala so svojim otcom, tiež dobrým muzikantom. Lákalo ju však cestovanie a účinkovanie v zahraničí, a tak sa pridala k Ivete a Vanymu do skupiny. TRIO účinkovalo v mnohých krajinách v Európe - v Nemecku, vo Švajčiarsku, v Rakúsku, ale aj v Tunise, v Jordánsku a v Bahrajne. Spievajú po slovensky, nemecky, taliansky, španielsky a anglicky, vrátane cigánskych skladieb. Vany má rád skladby Chrisa Reu a Franka Sinatru, Iveta alias Eva preferuje Sinatru a Celine Dion. Zuzana zas obľubuje Natalie Cole a Britney. V ten večer spievali hosťom v rôznych jazykoch - v angličtine skladby od Beatles a hit Celine Dion My heart will go on, Half a Minute od Mat Bianco, Money Money od Abby a v španielčine to boli skladby od Julio Iglesiasa. Veľmi zaujímavé boli v ich podaní cigánske skladby so strhujúcim rytmom vyzývajúcim hostí do tanca. Boli milo prekvapení, keď hostia od nich žiadali aj slovenské skladby.

Na mieste ako je Dubaj, kde sa veci rýchlo menia, ľudia stále hľadajú niečo čerstvé, nové, tu majú novú kapelu, pri ktorej sa môžu zabaviť. Slovom, ak chcete počuť internacionálnu muziku plus zopár cigánskych tónov, hľadajte STARLINE BAND.Gulf News - Dubai, U.A.E.